Tisková zpráva: Zpětná hypotéka slaví 5 let v Česku a přes 400 klientů!

01.10.2020

Budí silné emoce, je vnímána jako kontroverzní, mnozí se k ní vyjadřují, málokdo ji rozumí. Přesto zpětná hypotéka pomohla již stovkám klientů. V zahraničí platí za standardní finanční produkt a tuzemští sociologové v ní spatřují smysluplný „pilíř“ důchodového zabezpečení. Jak vypadá skutečná zpětná hypotéka v Česku po pěti letech?

Získává si důvěru lidí, ti jí začínají rozumět a pomáhá. Již více jak 400 Čechů využilo možnost bezpečného finančního přilepšení, když jim peníze z důchodu k životu nestačí. Využili Rentu z nemovitosti od FINEMO.CZ. Klienti Renty si pochvalují hlavní výhody tohoto finanční produktu určeného právě lidem v penzi: získání peněz při zachování si vlastnictví nemovitosti, žádné zatěžující splátky úvěru a bezpečí či vnitřní klid, který jim zpětná hypotéka přináší.

„Naši zpětnou hypotéku, které říkáme Renta z nemovitosti od FINEMO.CZ, nabízíme českým seniorům od podzimu roku 2015. Od té doby jsme pomohli více než 400 lidem a poskytli celkově úvěry ve výši přesahující 250 mil. Kč se zástavou nemovitostí v aktuální tržní hodnotě téměř 1 mld. Kč.“ Rekapituluje první pětiletku na trhu Jiří Vránek ze společnosti FINEMO.CZ.

Zájem seniorů o zpětnou hypotéku roste především od jara 2018, kdy společnost FINEMO.CZ získala licenci České národní banky k poskytování spotřebitelských úvěrů. Stala se tak jedinou licencovanou společností v České republice poskytující produkt zpětná hypotéka. „Licence ČNB pro nás představuje zásadní milník. Cesta k ní nebyla jednoduchá, ale vnímáme ji pozitivně. Licence velmi přispěla ke zlepšení našeho dobrého jména. Cítíme, že naší společnosti dodala důvěryhodnost,“ uvádí Jiří Vránek a pokračuje: „Česká společnost je dost vnímavá na jakékoli podnikání směrované na cílovou skupinu seniorů, takže jsme neustále pod drobnohledem veřejnosti a nyní i naší centrální banky.“

Co je dnes jinak než v roce 2015? Lidé o zpětné hypotéce již často slyšeli, znají konkurenční nabídky, a tak vědí víc, do čeho jdou. „Odhadujeme, že ´Rentou´ můžeme v příštích letech oslovit tak 1 % českých seniorů. Naši klienti jsou lidé většinou kolem 70 let, kteří vlastní dům či byt, který nechtějí prodávat a nechtějí se stěhovat. Přejí si zpeněžit část hodnoty svého nemovitého majetku a nevadí jim, že se tím sníží hodnota dědictví pro jejich potomky,“ vysvětluje Marek Rokoský z FINEMO.CZ.

Posun ve vnímání zpětných hypoték v posledních letech nastal i díky činnosti Sociologického ústavu Akademie věd, který se tématem využití vlastnického bydlení jako zdroje financí v důchodu již nějaký čas zabývá. Tím, že je v Česku vlastnické bydlení hojně rozšířené a důchody nízké, tak sociologům zpětná hypotéka dává smysl. Téma je podrobně zpracované v publikaci „Vlastní bydlení jako finanční bonus k důchodu“, kterou Sociologický ústav Akademie věd vydal v roce 2018.

A na co peníze senioři obvykle využívají? „Řada našich klientů pomocí Renty z nemovitosti splácí své dluhy, které mají z minulosti, nebo zachraňují své dospělé děti, které se ocitly ve finanční tísni. Avšak přes 40 % našich klientů jsou senioři, kteří si penězi navíc chtějí zlepšit svou životní úroveň, neboť peníze z důchodu jim k životu nestačí,“ vyjmenovává Marek Rokoský.

Aktuální výše úroku Renty z nemovitosti od FINEMO.CZ je necelých 10 % p. a. „Často jsme za výši úroku kritizování. Chápeme to a naším cílem je úrok snižovat, pokud to bude možné. Výhodou Renty z nemovitosti ale je, že ač úrok nabíhá, klient ho za svého života nemusí splácet. To je velká výhoda a mezi finančními produkty naprostý unikát,“ zdůrazňuje Jiří Vránek.

Kontakt a další informace:

Jiří Vránek, spoluzakladatel FINEMO.CZ
Telefon: 608 172 992
E-mail: vranek@finemo.cz
www.rentaznemovitosti.cz

Marek Rokoský, spoluzakladatel FINEMO.CZ
Telefon: 602 536 717
E-mail: rokosky@finemo.cz
www.rentaznemovitosti.cz

Renta z nemovitosti vychází z myšlenky zpětné neboli reverzní hypotéky pro seniory, která byla před několika desetiletími zavedena v USA a poté i ve Velké Británii a dalších zemích. Původně jako finanční nástroj, který měl umožnit vdově nebo vdovci dožít v domě po smrti partnera i přes výrazný úbytek příjmu z důchodu zesnulého partnera. Produkt umožňuje majiteli nemovitosti proměnit část hodnoty nemovitosti ve finanční hotovost, aniž by přišel o vlastnictví, a navíc půjčené peníze za svého života nemusí splácet. Jedná se o hypotéku, tedy o úvěr zajištěný nemovitostí. Renta z nemovitosti je vyplacena klientovi buď jednorázově, nebo formou pravidelné renty, případně kombinací obou variant. Klient přitom zůstává majitelem svého domu či bytu. Nejde tedy o prodej, na vlastnictví nemovitosti se nic nemění. Prvním poskytovatelem produktu je v České republice společnost FINEMO.CZ SE.

Záznam tiskové konference lze spustit zde.